Patlaban jāpalīdz ienākties vīnogu ķekariem

“Uz lauka augošajām vīnogām ogas vēl procesā. Pirmā raža ienākas siltumnīcā un pie mājas aizvējā stādītajām, patlaban jāpalīdz ķekariem labāk ienākties,” teic vīnogu audzētāja Gunta Niedra no Smārdes pagasta.
Šobrīd svarīgi īsināt pārāk izdzinušos vīnogu dzinumu galus un izlauzt padusītes (līdzīgi kā tomātiem). Lai ogām tiktu vairāk saules, norauj lapas, kas aizsedz ķekarus. Svarīgi uzrušināt augsni ap augu, melnā krāsa labāk akumulē saules siltumu, palīdz ogām straujāk ienākties. Šajā ziņā labi palīdz arī tas, ja augsne ap augu ir noklāta ar melno agrotekstilu, kādu izmanto daudzi vīnogu un zemeņu audzētāji, tas mazina arī nezāļu augšanu, saglabā mitrumu augsnē.
Savām vīnogām Gunta nekādu rudens mēslojumu nedod. Vienīgā papildbarība ir satrūdējušu aitu mēslu kārta, ko uzkaisa augiem, kad veģetācija beigusies, – vēlu rudenī, tas pasargā arī no izsalšanas.
Latvijas vasaras ir īsas, un it kā labāk būtu stādīt agro šķirņu vīnogas, taču audzētāja skaidro, ka gadi un situācijas ir dažādas. Piemēram, nekad nevar pateikt, kurā brīdī būs lapseņu uzbrukumi, kas var nopostīt visu tobrīd gatavo ražu, tāpēc labāk stādīt dažādas šķirnes ar atšķirīgu ienākšanās laiku.
Vīnogas var stādīt arī rudenī, jo stādiem podos ir kompakta sakņu sistēma. Tagad ir garantija, ka nopirkt var jau rūdītāku stādu. Dažkārt pavasaros jaunajam stādam ir milzīgs šoks, ja no siltumnīcas ņemtu lapainu audziņu iestāda dārzā, kur to var apdedzināt saule un apskādēt salnas.


Informācija – praktiski.lv