Novadu balss

#SIF_MAF2024

 

Kopš aprīļa Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) teritorijā darbojas Vidzemes EnergoGids. Tas ir bezmaksas informatīvais atbalsta punkts, kas piedāvā iespēju iedzīvotājiem gan klātienē, gan attālināti satikties ar energoefektivitātes ekspertu un uzdot jautājumus par ēku atjaunošanas soļiem. Konsultācijas iedzīvotājiem sniedz Dace Pastva, eksperte daudzdzīvokļu ēku jautājumos. Šobrīd klātienes tikšanās notiek Cēsīs vai Valmierā. Taču, iepriekš vienojoties, konsultāciju norises vieta var būt arī citviet Vidzemē. Dažos mēnešos jau notikušas vairāk nekā 15 konsultācijas gan attālināti, gan klātienē. Visbiežāk iedzīvotāji jautā par dokumentācijas sagatavošanu, lai pretendētu uz... ..lasīt vairāk


 

Gulbenes novada Lizumā atklāta šobrīd lielākā saules elektrostacija (SES) uzņēmuma pašpatēriņam, ko attīstījis kokapstrādes uzņēmums AVOTI un vietējā uzņēmumu grupa AJ Power. AVOTI SES kopējā platība ir aptuveni 10 ha, kuros izvietots 9216 saules paneļu ar kopējo jaudu vairāk nekā 5 MW. Gada laikā SES saražos apmēram 5100 MWh atjaunīgās enerģijas, ko izmantos uzņēmuma AVOTI ražošanas vajadzībām. Saražotā enerģija nodrošinās vairāk nekā piekto daļu (21%) no uzņēmuma elektroenerģijas patēriņa. Uzņēmuma saules parka projekts pašpatēriņam realizēts ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda programmas finansējumu uzņēmumu energoefektivitātes paaugstināšanai, piesaistot... ..lasīt vairāk


Gatavojoties Cēsu svētkiem – pilsētas 818. dzimšanas dienai, ko atzīmēs no 19. līdz 21. jūlijam, pilsētnieki aicināti darināt krāsainus karodziņus, lai to virtenes visu vasaru greznotu vecpilsētas ielas. Kultūras pārvalde aicina cēsniekus piedalīties rotājumu atjaunošanā, iesakot karodziņus šūt no mājās pieejamajiem audumu atgriezumiem, drēbēm, kuras kļuvušas par mazu un citādāk vairs nav lietojamas, kā arī citiem tekstilizstrādājumiem. Taču netiks izvietoti karodziņi, kur dominē kādas komerciālas organizācijas logo. Radot savu karodziņu, svarīgi ievērot izmēru: 20 cm augšējā mala, 28 cm karodziņa garums (gatavam karodziņam). Karodziņa piegrieztni var atrast pašvaldības mājaslapā.

 

... ..lasīt vairākRadio “SWH” ēterā divreiz nedēļā skan raidījums “Novadu balss”, ko veido Latvijas reģionālo mediju sagatavotās ziņas:
 

 

 

Projektu “Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild radio “SWH”.


 Ģirta Gertsona foto

Tūrisma informācijas punkts "Dzintarvēji" nupat uzsācis šīs vasaras sezonu. Pirmajā dienā Rucavas tūrisma centra vadītāja Natālija Grauduže (pa kreisi) aizbrauca pie Papes kolēģes, tūrisma informācijas konsultantes Irbes Vandervenas. 

 

Tūrisma informācijas punkts "Dzintarvēji" Papes dabas parkā šogad apmeklētājiem durvis jau atvēris, bet nozīmīgs vasaras sezonas ievada pasākums vēl būs. Sestdien, 15. jūnijā, pulksten 12 tur atklās Latvijas Dabas fonda veidotu ceļojošo izstādi "Papes ezers: no Litorīnas jūras līdz mūsdienām". "Gaidām apmeklētājus!" aicina tūrisma informācijas konsultante Irbe Vandervena. 
Kas tā par izstādi, kuras slava... ..lasīt vairāk


Skolēnu pārvadājumu transporta tīkla sakārtošana Tukuma novada pašvaldībai ļaus ietaupīt ap 69 tūkstošiem eiro mācību gada laikā, aģentūra LETA uzzināja pašvaldībā.
Veicot skolu tīkla reorganizāciju, aktuāls kļuva jautājums par skolēnu pārvadājumiem. Kopš administratīvi teritoriālās reformas skolēnu pārvadājumu maršrutu lietderība novadā nav tikusi pārskatīta un vietām veidojās situācijas, ka pēc skolēniem vienā maršrutā devās vairāki transportlīdzekļi.
Līdz šim skolēnu pārvadājumiem pašvaldības transports dienā veica ap 2500 kilometru, kas mācību gada garumā veido 412 500 kilometru. Tiek rēķināts, ka viena kilometra izmaksas ir 1,50 eiro, kas mācību gada laikā nozīmē izmaksas teju 619 tūkstošu eiro apmērā.
Pēc izvērtēšanas tika saskatīta iespēja pārvadājumu tīklu... ..lasīt vairāk


SIA "Saldus gaļas kombināts" pagājušajā gadā strādāja ar 4,04 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 15% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 27,1% – līdz 300 370 eiro, rāda firmas.lv publiskotā informācija.
Kompānijas gada pārskata vadības ziņojumā norādīts, ka turpmāk attīstības paplašināšanai uzmanība jāpievērš ražošanas optimizācijai, jaunu tehnoloģiju ieviešanai un produkcijas realizācijas tirgus paplašināšanai.
2022. gadā "Saldus gaļas kombināts" strādāja ar 3,513 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 37,8% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 12% – līdz 236 298 eiro.
 

... ..lasīt vairāk

Ceļu būvdarbu dēļ patlaban lielākie ierobežojumi ir noteikti uz reģionālajiem ceļiem pie Ventspils un uz Jelgavas šosejas, informē uzņēmums "Latvijas valsts ceļi" (LVC).
Valsts autoceļu tīklā būvdarbi notiek vairāk nekā 70 posmos. Lielākie satiksmes ierobežojumi patlaban ir pie Ventspils uz reģionālajiem autoceļiem Ventspils–Kolka (P124) un Ventspils–Dundaga (P77) un uz Jelgavas šosejas starp Jaunolaini un Jelgavu. Autovadītājiem, kuriem jāšķērso šie posmi, ieteicams izvēlēties citus ceļus vai arī rēķināties ar ievērojamu papildu laika patēriņu.
Informācija par visiem ceļu būvdarbu posmiem un ierobežojumiem tajos ir pieejama LVC interneta vietnē atrodamajā autoceļu būvdarbu kartē.
 

... ..lasīt vairāk

Kuldīgas Vecpilsētas svētkos, kas notiks 26. un 27. jūlijā ar dažādiem mūzikas un kultūras pasākumiem, teātra un cirka priekšnesumiem, atdzīvosies pilsētas ielas un pagalmi, informē Kuldīgas novada dome.
Gatavojoties svētkiem, pašvaldība aicina kuldīdzniekus uz īpašu talku, kurā paredzēts krāsot mucas un karodziņus, kā arī veidot svētku virtenes. Uz talku ļaudis aicināti trešdien, 19. jūnijā, no pulksten 11 līdz 20. Darbošanās notiks Piltenes ielā 25a, cilvēki mudināti tērpties atbilstoši, apzinoties, ka notiks krāsošana.
Kuldīgas Vecpilsētas svētki jūlija beigās ar aizraujošām kultūrvietām ļaus viesiem ieraudzīt Kuldīgu no jauna, bet pašiem kuldīdzniekiem priecāties par jau iemīļotām vietām, kas nu iemirdzēsies jaunā gaismā.
Vecpilsētas svētkos mūzika skanēs trīs... ..lasīt vairāk


Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) valstij dividendēs izmaksājamo peļņu varēs paturēt un novirzīt materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai, tā nolēmusi valdība. Šogad tie būs 7006 eiro, 2025. gadā – 5213 eiro, 2026. gadā – 5405 eiro un 2027. gadā – 4893 eiro.
LSO vadītājs Uldis Lipskis atzīst, ka peļņas daļa, ko atļauj investēt, esot neliela, tā nav tāda kā lieliem valsts uzņēmumiem. “Sanāca tā, ka mēs samaksājam naudu dividendēs un pēc tam prasām Kultūras ministrijai naudu, lai palīdz mums ar instrumentu iegādi vai kapitālo remontu. Labi, ka ir šāda veida lēmumi, kas atļauj peļņu uzreiz investēt aprīkojuma iegādē vai uzlabošanā,” viņš pastāsta. Ieplānota un daļēji jau sākusies surdīņu iegāde pūšamajiem instrumentiem, basklarneti sūtīs pie ražotāja sertificēta meistara uz kapitālu... ..lasīt vairāk
Radio “SWH” ēterā divreiz nedēļā skan raidījums “Novadu balss”, ko veido Latvijas reģionālo mediju sagatavotās ziņas:
 

 

 

Projektu “Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild radio “SWH”.


Valkas novada pašvaldība nolēmusi izstāties no Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) tūrisma maršruta Via Hanseatica. Šāds lēmums pieņemts, jo, izvērtējot 2022. un 2023. gadā projektā īstenotās aktivitātes un sasniegtos rezultātus Via Hanseatica sociālo tīklu kontos, mājaslapā un izdales materiālos, konstatēts, ka nav sasniegts plānotais un noteiktā mērķauditorija.
Pašvaldība uzskata, ka, publicējot domes speciālistu sagatavoto informāciju, izmantojot pašu uzturētos sociālos tīklus un informācijas kanālus, tiek iegūta lielāka atgriezeniskā saite nekā esot Via Hanseatica. 
Via Hanseatica ir starptautisks tūrisma maršruts. Latvijā un Igaunijā tas ved no Rīgas caur Tartu līdz robežpilsētai Narvai. Tā uzturēšanā ar VPR sadarbojas Cēsu, Limbažu, Siguldas, Smiltenes, Saulkrastu un... ..lasīt vairāk


Godinot Latvijas brīvības cīnītāju varonību un Latvijas Uzvaras dienu, Cēsu kauju 105. gadadienu, 21. un 22. jūnijā Cēsīs norisināsies vairāki pasākumi, tostarp deju uzvedums un koncerts, svinīgā ziedu nolikšana, militārā parāde, Cēsu kauju rekonstrukcija un citas norises.
21. jūnijā Cēsu kaujām veltīto pasākumu programmu Pils laukumā iesāks zinātniskā konference, kurā sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju piedalīsies Latvijas un ārvalstu vēsturnieki. Vakarā Cēsu Pils parka estrādē norisināsies krāšņs deju uzvedums, kurā kopā ar novada deju kolektīva dalībniekiem piedalīsies grupa Tautumeitas. Pasākumu programmu, sadarbojoties ar Igaunijas vēstniecību, turpinās svētku koncerts, kurā uzstāsies igauņu grupa Trad.Attack!.
Cēsu kauju atceres dienā, 22. jūnijā, Rožu laukumā no rīta... ..lasīt vairāk


 Renāra KORA foto

 

Uz Vidzemes šosejas (A2) Ropažu novadā pie Rīgas robežas (12,43.–12,88. km) kreisajā brauktuvē eksperimentālos nolūkos ieklāts asfalta maisījums, kurā daļa bitumena aizstāta ar lignīnu. Tas veikts, īstenojot 2023. gada februārī SIA Vianova uzsākto pētniecības projekta Ilgtspējīgu bio-asfaltbetona maisījumu izstrāde ar atjaunojamo biopolimēru lignīnu.     
    Projekta mērķis ir izstrādāt ilgtspējīgu bio-asfalta maisījumu, daļēji aizvietojot bitumena saistvielu ar atjaunojamo biopolimēru lignīnu, kas ir dabīgs blakusprodukts koksnes pārstrādē. Tā ir jauna pieeja asfalta ražošanā ne tikai Latvijā, arī pasaulē šo metodi padziļināti pēta tikai nesen... ..lasīt vairāk


Kinoloģijas centra projekta makets

 

Rēzeknē Valsts robežsardzes koledža uzsākusi projekta “Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas centra kompleksa būvniecības 1. kārta” īstenošanu.
Projekta rezultātā tiks uzbūvēts jauns, dienesta suņu pamatapmācībai specializēts Kinoloģijas centrs, lai tajā īstenotu centralizētu un uz attīstību orientētu apmācības sistēmu tiesībaizsardzības iestāžu kinologiem un dienesta suņiem. Jaunais Kinoloģijas centra komplekss nodrošinās pilnvērtīgu un mūsdienu prasībām atbilstošu uzdevumu īstenošanu, uzlabos personāla darba un dienesta suņu uzturēšanas apstākļus, kā arī nodrošinās apmācību materiālu drošu un videi draudzīgu... ..lasīt vairāk


Publicitātes foto

 

Lielais latgaļu tirgus 22. jūnijā atgriezīsies savā vēsturiskajā norises vietā – Ludzas pilskalnā pašā vecpilsētas sirdī!
Saulgriežu pasākums noritēs no plkst. 9.00 līdz 14.00 un pulcinās lielu skaitu amata meistaru un apmeklētāju. Svētku atmosfēras radīšanai visu dienu skanēs saules dziesmas un lustēs dejas, tiks rīkotas dažādas radošās darbnīcas bērniem un izzinošas sarunas pieaugušajiem. Paralēli iepirkšanās un tirgošanās burzmai tiks pīti vainagi, kurināts tradīciju ugunskurs, notiks vizināšanās zirga mugurā un īpaši skaisto skatu meklētājiem tiks piedāvāta iespēja pacelties ar gaisa balonu un vērot Ludzas panorāmu (par samaksu).
Jau no plkst... ..lasīt vairāk


Foto: muzeja facebook lapa

Skrindu dzimtas muzejs sāk īstenot Latviešu vēsturisko zemju attīstības programmas Latgales kultūras programmas 2024 projektu “Muzejpedagoģiskās programmas “Skrindu dzimtas muzeja priekšmetu stāsti” darba burtnīcas izdošana”, kas paredz sagatavot un izdot unikālu mācību līdzekli skolēniem un ikvienam citam muzeja apmeklētājam, lai palīdzētu labāk iepazīt brāļu Skrindu darba nozīmīgumu un latgaliskās kultūrvērtības Dienvidlatgalē.
Projekta mērķis ir caur aktīvu līdzdarbošanos iepazīt Latgales novadam raksturīgās kultūrvērtības, pētot un analizējot Skrindu dzimtas muzeja krājumu, popularizēt Latgales kultūrvērtību savdabību, kas ir daļa no... ..lasīt vairāk


23. jūnijā plkst. 10.00 Preiļu novada Bērnu un jauniešu sporta skolas stadionā notiks Līgu un Jāņu atklātais vieglatlētikas čempionāts vecmeistariem.
Sacensībās var piedalīties vieglatlēti vecumā no 30 gadiem (1994. gadā dzimušās un vecākas sievietes) un 35 gadiem (1989. gadā dzimušie un vecāki vīrieši). Sacensības ir individuālas. Katrs dalībnieks drīkst piedalīties ne vairāk kā trīs disciplīnās.
Programmā: dāmas – 100 m, 400 m, 1500 m, augstlēkšana, tāllēkšana, lode, šķēps, disks, 3000 m soļošana; kungi – 100 m, 400 m, 1500 m, augstlēkšana, tāllēkšana, lode, šķēps, disks, 3000 m soļošana.
Pieteikšanās vietnē www.lvva.lv vai rakstot uz e-pasta adresi marite.vilcane@livani.lv ne vēlāk kā divas dienas pirms sacensībām (21. jūnija plkst. 24.00). Pieteikumā obligāti... ..lasīt vairāk


No 1. jūlija Līvānu novadā piecu pagasta pārvalžu vietā darbu uzsāks pagastu apvienība.

Pašvaldības izpilddirektors Aldis Džeriņš domes sēdē skaidroja – ja šobrīd Līvānu novadā darbojas Jersikas, Rožupes, Rudzātu, Sutru un Turku pagasta pārvaldes, tad no 1. jūlija tās visas būs likvidētas un darbosies jauna struktūrvienība – Līvānu novada pagastu apvienība. Jaunajā struktūrvienībā strādās apvienības vadītājs ar diviem vietniekiem (pašvaldība viņus izvēlēsies iekšējā konkursā) kā arī tehniskie darbinieki.
Līvānu novada pagastu apvienības vadītājs un viņa vietnieki strādās visā novadā. Viņiem būs pieņemšanas dienu un laika grafiks, kā arī ar viņiem varēs sazināties telefoniski. Pagastmājas nebūs slēgtas, tur turpinās darbu Sociālā dienesta, bāriņtiesas un citu pašvaldības... ..lasīt vairāk


 

Nedēļas nogalē Jelgavā noslēdzās smilšu skulptūru festivāls un smilšu mākslas darbi Pasta salā par maksu apskatāmi visas vasaras garumā, informē pašvaldība.
17 tēlnieki smiltīs iedzīvinājuši savu vēstījumu par šī gada festivāla tēmu “Pasaules pasakas”. Smiltīs atveidoti tādi tēli kā Nāriņa, Sniega karaliene, Ansītis un Grietiņa, Sprīdītis, turku mitoloģijas leģenda Šahmarana un Kotigoroško no ukraiņu pasakām u. c.
18. starptautiskajā smilšu skulptūru festivālā “Summer Signs 2024” 1. vietu ieguva tēlnieks Artems Samoilovs no Ukrainas, 2. vietu – Zīle Ozoliņa-Šneidere no Latvijas, bet 3. vietu – Lucina Kujava no Polijas.

 

... ..lasīt vairāk

Maija izskaņā Jelgavas novada pašvaldība uz pasākumu aicināja ģimenes, kurās no 2023. gada 1. novembra līdz šā gada 30. aprīlim piedzimis bērniņš, informē pašvaldība.
Šajā laikā Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļā reģistrēti 95 jaundzimušie – 54 zēni un 41 meitene. Savukārt ģimenei Lielplatones pagasta Sidrabē šis gads nesis dubultlielu prieku, jo pasaulē nākuši dvīnīši.
Lielākais jaundzimušo skaits reģistrēts Ozolnieku un Cenu pagastā – katrā 15 mazuļi, Zaļenieku pagastā – 8 bērniņi, Glūdas un Salgales pagastā – 7, Līvbērzes un Platones pagastā – 6, Svētes un Jaunsvirlaukas pagastā – 5, Lielplatones un Vircavas pagastā – 4, Elejas, Kalnciema un Valgundes pagastā – 3, bet Sesavas un Vilces pagastā reģistrēti 2 jaundzimušie. 
Pašvaldība mazajiem... ..lasīt vairāk


Rekordliels dalībnieku skaits devies gājienā, kas tradicionāli notiek Dobeles pilsētas svētku laikā, ziņo Dobeles novada pašvaldība. 
Gājienā par godu pilsētas 770 gadu jubilejai piedalījušies vairāk nekā divi tūkstoši dalībnieku.
Kā jau ierasts, gājienam dalībnieki pulcējās pie Dobeles Sporta halles, lai tālāk pa Brīvības un Baznīcas ielu ietu uz pilsētas vēsturisko Tirgus laukumu. 
Kopā ar dobelniekiem gājienā devās ciemos atbraukušo sadraudzības pilsētu pārstāvji gan no Latvijas, gan kaimiņvalstīm – Lietuvas un Igaunijas.

 

... ..lasīt vairāk

Jelgavā pasniegtas Izglītības kvalitātes balvas skolēniem par augstiem mācību sasniegumiem šajā mācību gadā ar vidējo vērtējumu 8,5 balles un augstāk. Kopumā godināti 162 skolēni, informē pašvaldība. 
Pārlielupes pamatskolā apbalvoti 16 izglītojamie, starp tiem 8. klases skolnieks Daniels Siriks, kuram mācību gada vidējais vērtējums ir 10 balles. Daniels šajā mācību gadā ir vienīgais starp Jelgavas apbalvotajiem skolēniem ar tik augstiem mācību rezultātiem. “Sasniegt šādu rezultātu bija mans šī gada izvirzītais mērķis. Katru dienu patstāvīgi mācījos, lai spētu iegūt 10 balles mācību priekšmetos. Tā bija liela slodze, un tagad, kad ieguldītais ir novērtēts, varu atpūsties,” pastāsta Daniels.
Jelgavas 4. vidusskolā apbalvoti 13 jaunieši, augstāko rezultātu uzrādījusi 7. klases... ..lasīt vairāk


20. jūnijā notiks tradicionālais mazo jelgavnieku sveikšanas pasākums “Mūs gaida, mēs nākam”, kurā pilsētas karotīti saņems bērniņi, kuri nākuši pasaulē, sākot no šā gada 16. marta, informē Jelgavas pilsētas pašvaldība.
Pasākumā aicināti pieteikties arī tie mazie jelgavnieki, kuru dzimšana reģistrēta citās dzimtsarakstu nodaļās Latvijā, un pilsētas Jāņi un Līgas, kuri nākuši pasaulē, sākot no pagājušā gada vasaras saulgriežiem.
Vecāki, kuri savus bērniņus reģistrējuši Jelgavas valstspilsētas un novada Dzimtsarakstu nodaļā, ielūgumus uz pasākumu jau ir saņēmuši. Savukārt pasākumā tiks sveikti arī tie Jelgavā deklarētie bērniņi, kuru dzimšana reģistrēta šogad jebkurā citā Latvijas dzimtsarakstu nodaļā, un arī tie, kuriem pirmais vai otrais reģistrētais vārds ir Jānis vai Līga... ..lasīt vairāk
Radio “SWH” ēterā divreiz nedēļā skan raidījums “Novadu balss”, ko veido Latvijas reģionālo mediju sagatavotās ziņas:
 

 

 

Projektu “Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild radio “SWH”.


 

Attēls ar Dziesminieka skulptūras tapšanas procesu – no Facebook konta “Girts Burvis Sculptor” ieraksta

 

Sestdien, 15. jūnijā, plkst. 14 Cēsīs, Maija parkā, atklās leģendārā dziesminieka Haralda Sīmaņa piemiņai veltītu skulptūru Dziesminieks, ko veidojis tēlnieks Ģirts Burvis. Tā tapusi, galvenokārt pateicoties sabiedrības ziedojumiem, kā arī Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra finansiālam atbalstam. 
Latviešu dziesminieku leģendas – H. Sīmaņa – radošā ceļa sākums saistās ar Cēsu Sv. Jāņa baznīcas jumta atjaunošanu, tās ērģeļu spēles iedvesmotu apgūšanu. – Tīrradnis. Dziesmu autors. Dziedonis. Ģitārists. Ērģelnieks. Neskaitāmu Latvijas baznīcu... ..lasīt vairāk


Alūksnes novadā uz gadskārtējo salidojumu 8. jūnijā saradās biedri no Latvijas Ordeņu brālības (LOB), kam šogad ir dibināšanas 25. gadskārta. Svētku atklāšana aizritēja Alūksnes novada kultūras centrā, uz to bija aicināti visi interesenti. Pēc tam brālības biedri iepazina Alūksnes novadu – devās ekskursijā ar kuģīti Marienburg pa Alūksnes ezeru un vilcieniņu Severīns pa pilsētas īpašajām vietām. Sekoja Alūksnes novada muzeja, Marienburgas Astotā brāļa, dabas muzeja Vides labirints un Bībeles muzeja apmeklējums. Vakarēšana tika aizvadīta Viktora Ķirpa Ates muzejā ar ekspozīcijas apskati, vakariņām malēniešu gaumē, kā arī deju kolektīva Jukums izrādīto Ziemeļvidzemes tērpu kolekciju.
Izziņai. LOB var iesaistīties personas, kas saņēmušas Latvijas valsts augstākos apbalvojumus.... ..lasīt vairāk


Valmieras drāmas teātra ēkas pārbūvē paveikti gandrīz 95% no paredzētajiem darbiem. VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdes locekle Jeļena Gavrilova atzīmē, ka teātra ēka septembrī tiks atvērta apmeklētājiem.
Pēc VNĪ vēstītā, ir pabeigta administratīvās ēkas modernizācija – izvietotas jaunas inženiertehniskās komunikācijas, veikta grīdu, sienu, durvju, griestu izbūve un apdare, kā arī izbūvēti trīs lifti. Ēkas pārējās daļas renovācija turpinās. Vienlaikus labiekārtošanas darbi notiek ēkas priekšpagalmā gar Lāčplēša ielu.
Būvniecības laikā liela uzmanība tika pievērsta energoefektivitātes uzlabošanai. Nozīmīgs ieguvums būs jaunā Black box zāle (Jaunā zāle), kas teātrim aizstās bijušo Mansarda zāli. Savukārt Lielajā zālē izbūvētas akustiskās sienas, demontētas vecās ložas un... ..lasīt vairāk


Publicitātes foto

 

Svētdien, 16. jūnijā, Ventspils Bērnu pilsētiņā darbosies Pekausīša slimnīca un tradicionālajā mazuļu salidojumā tiksies Ventspilī dzimušie bērniņi, viņu vecāki un dzemdību speciālisti, kas ik dienu palīdz nākt pasaulē bērniņiem un labi justies māmiņām, vēsta pašvaldība.
Bērnu līdzpaņemtās mīļmantiņas apčubinās speciālisti Pekausīša slimnīcā, par svētku fotostūrīti parūpēsies sirsnīgo emociju ķērāja – fotogrāfe Margarita Zvejniece, tiks godināti dzemdību speciālisti un ar saadīto zeķīšu sveicienu sagaidīs Dzemdību nodaļas draugi – pensionāru biedrība "Ventspils liedags".
Mazuļu salidojums "Esmu dzimis Ventspilī" šogad notiks jau 11. reizi, un tas... ..lasīt vairāk


Liepājas teātris ar režisora Elmāra Seņkova veidotās triloģijas noslēdzošo daļu – izrādi "Grieķi", kas tikusi nominēta arī četrām "Spēlmaņu nakts" balvām, tajā skaitā kā "Gada izrāde" –, piedalīsies divos festivālos Lietuvā un Polijā, kā arī augustā tiks rādīta Rīgas skatītājiem, informēja Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga.
Trešdien, 12. jūnijā, izrāde notiks Klaipēdā – starptautiskajā teātra festivālā "TheATRIUM", kurš norisinās jau astoņus gadus un šajā laikā kļuvis par būtisku teātra notikumu Lietuvā.
Savukārt oktobra beigās "Grieķi" tiks rādīti Polijas pilsētā Žešovā, rudens festivālā "The Festival of Masterpiece – Rzeszow Theater Meetings". Liepājas teātris ir uzaicināts kā vienīgais ārvalstu teātris, "Grieķi" būs šī festivāla noslēguma izrāde.
"... ..lasīt vairāk


Talsu novada pašvaldības domes sēdē deputāti Talsu Kultūras centra direktora amatā apstiprināja Elzu Rozentāli, līdzšinējo Stendes tautas nama un Lībagu brīvā laika pavadīšanas centra vadītāju. Darba pienākumus viņa sāks pildīt 20. jūnijā, informē pašvaldībā.
Elzai Rozentālei ir astoņu gadu pieredze kultūras jomā, vadot Stendes tautas namu un Lībagu brīvā laika pavadīšanas centru, kā arī pašlaik viņa līdzdarbojas šī gada Talsu pilsētas svētku organizēšanā.
"Šobrīd pats būtiskākais Talsu Kultūras centra darbā ir izveidot radošo komandu, lai iestāde varētu pilnvērtīgi darboties. Jāsaprot, ka krīzes apstākļos nevaram sapņot par "zelta kalniem", taču ir būtiski saglabāt esošās kvalitātes un virzienu. Mani mērķi jaunajā amatā ir kultūras un mākslas veicināšana, kopienas... ..lasīt vairāk


14. jūnijā, Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā, Tukuma muzejs atvērs grāmatu "Ceļojuma piezīmes Sibīrijā. 1941–1943. Daumanta Birznieka zīmējumi ar Agritas Ozolas komentāriem", informē muzejā.
1941. gada 14. jūnija deportāciju norisi un traģisko cīņu par izdzīvošanu Sibīrijā dienasgrāmatas formā zīmējumos attēlojis 16 gadus vecs zēns Daumants Birznieks no Valdgales Talsu apkārtnē. Visā zīmējumu kladē, kas tagad glabājas Tukuma muzejā, deportēto kurzemnieku pieredzējums ir dokumentēts ar lielu precizitāti, bieži vien norādot norises laiku, vietu un tās koordinātas.
"Grāmatā publicētie Birznieka zīmējumi ir spilgta liecība par noziegumu pret cilvēci, kas īstenots pret Baltijas valstu iedzīvotājiem 20. gadsimta 40. gados un atstājis traģiskas pēdas vairākās paaudzēs.... ..lasīt vairāk


Dziedātājs Intars Busulis un domubiedri 1. jūlijā Talsu Baznīcas laukumā rīkos "Intardienu", kurā gaidīti džeza mūzikas cienītāji, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.
Visas dienas garumā muzicēt aicināti gan jaunie izpildītāji, gan pieredzes bagātie mūziķi. Pēcpusdienā, pirms interesenti dosies nelielā pārgājienā pa Talsiem, apmeklētājiem mūziku izpildīs Matīsa Žilinska trio un Miķelis Dzenuška ar "Uzvaras bulvāri".
Vakarā iecerēts lielais Intardienas koncerts ar Latvijas Radio bigbendu un I. Busuli. Iecerēts, ka koncertu vadīs un īpašus pārsteigumus sarūpēs aktieris un režisors Intars Rešetins-Pētersons. Savukārt baznīcā plānota "Jazz nakts", kurā uzstāsies dziedātāja Paula Saija un Latvijas Radio bigbenda džeza grupa.
Talsu Baznīcas laukumā notiks "Intardienas... ..lasīt vairāk


No trešdienas, 12. jūnija, rentgena izmeklējumus Ventspils poliklīnikā nebūs iespējams veikt, jo uzstādīs jauno digitālo rentgena iekārtu, informē pašvaldībā.
Tā ne tikai paātrinās pacientu izmeklēšanu, bet arī atvieglos medicīnas personāla ikdienas darbu, uzlabos izmeklējuma attēla kvalitāti un būtiski paaugstinās darba efektivitāti.
Iepirkumā par digitālās rentgena iekārtas piegādi un uzstādīšanu uzvarēja SIA "Arbor Medical korporācija". Uzņēmums piegādās un uzstādīs iekārtu, kā arī nodrošinās kabineta iekārtošanu un medicīnas personāla apmācību. Plānots, ka rentgena izmeklējumi atsāksies pēc 5. augusta.
Stacionārā digitālā rentgena iekārta iegādāta par Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda programmas finansējumu.
Projekta "Pašvaldības SIA "Ventspils... ..lasīt vairāk


Smiltenes un Ogres novada pašvaldības izstājušās no Vidzemes tūrisma asociācijas (VTA), liecina domju sēžu lēmumi. 
Abas pašvaldības saņēmušas vēstuli no biedrības Vidzemes tūrisma asociācija, kurā tā lūgusi mainīt savstarpējās sadarbības formu – turpmāk nebūt biedra statusā, bet kļūt par sadarbības partneriem. VTA savu priekšlikumu pamato ar to, ka saskaņā ar Publisko iepirkumu likumu biedrība atbilst pasūtītāja definīcijai, jo tā ir privāto tiesību juridiskā persona, kurai darbību vairāk par 50% finansē publiska persona vai tās institūcija, respektīvi VTA biedri. Tas, ka biedrības iepirkumos jāpiemēro Publisko iepirkumu likuma normas, būtiski ietekmē biedrības administratīvo un finansiālo kapacitāti. Lai novērstu draudus VTA darbības mērķu sasniegšanai, tās biedriem –... ..lasīt vairāk


Valsts vides dienests (VVD) apsveicis balvas Zaļā izcilība laureātus – uzņēmumus un sadarbības partnerus, kas izcēlušies ar spēju ievērot vides prasības un pēc savas iniciatīvas rīkojušies, lai samazinātu savas darbības ietekmi uz vidi. Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija – SIA ZAAO, kas ir publiski privāta Balvu, Cēsu, Limbažu, Saulkrastu, Siguldas, Smiltenes, Valkas, Valmieras pašvaldību kapitālsabiedrība, saņēmusi augstāko novērtējumu nominācijā Zaļā izcilības balva atkritumu apsaimniekošanā par vides mērķu īstenošanu šajā jomā. ZAAO nodrošina pilna cikla atkritumu apsaimniekošanu videi draudzīgā veidā, īpaši izceļoties ar būtiskām investīcijām aprites ekonomikas centrā Daibe. Pēdējos gados tur atklāti vairāki nozīmīgi infrastruktūras objekti, tostarp jauna... ..lasīt vairāk


Turaidas muzejrezervāts no 14. līdz 16. jūnijam aicina piedalīties Eiropas Arheoloģijas dienās. 14. jūnijā Sateseles pilskalnā atvērs grāmatu Sateseles pils un zeme un atklās informatīvo stendu. Grāmata ir pirmā plašākā publikācija par šī pilskalna vēsturi un izpēti. 15. jūnijā Turaidas pils pagalmā norisināsies pasākums Aizraujošā arheoloģija, kura laikā apmeklētāji pils pagalmā radošajās darbnīcās varēs censties izprast arheoloģijas būtību pagātnes izzināšanā un mantojuma saglabāšanā. Turpat varēs aplūkot vairākas izstādes. Savukārt 16. jūnijā plānota ekskursija Turaidas pils arheoloģiskais stāsts. Jāatzīmē, ka šogad Turaidas mūra pilij aprit 810 gadu, tās būvniecība sākta 1214. gadā. Turaidas vēsturiskā centra kultūras mantojuma piederību Eiropas kultūras kopējam mantojumam... ..lasīt vairāk


Renāra Kora foto

 

Cēsu novada Līvos svinīgi atklāta jauna gājēju un velobraucēju infrastruktūra no Cēsīm līdz pagriezienam uz Līvu ciemu gar reģionālo autoceļu Umurga–Cēsis (P14). Tā savienota ar pašvaldības gājēju un velo ceļiem Cēsīs un Līvu ciemā. Gājēju un velo infrastruktūras būvniecību sāka 2023. gada augustā, tās laikā ir izbūvēts 2,5 m plats asfaltēts, apgaismots gājēju un velosipēdistu ceļš 1,2 km garumā. Krustojuma zonā pie pagrieziena uz Līviem, kā arī pie ūdenstilpes ir uzstādītas aizsargbarjeras. Visā posmā izbūvēts jauns energoefektīvs apgaismojums ar LED gaismekļiem. 
Būvdarbus veica SIA ACBR par līgumcenu 519 098,68 (ar PVN). Projekta autors ir SIA... ..lasīt vairāk
Radio “SWH” ēterā divreiz nedēļā skan raidījums “Novadu balss”, ko veido Latvijas reģionālo mediju sagatavotās ziņas:
 

 

 

Projektu “Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild radio “SWH”.
Radio “SWH” ēterā divreiz nedēļā skan raidījums “Novadu balss”, ko veido Latvijas reģionālo mediju sagatavotās ziņas:
 

 

 

Projektu “Novadu balss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild radio “SWH”.


Līvānu novadā 8. jūnijā līdztekus Eiroparlamenta vēlēšanām balsos arī bērni, jo notiks Meža savienības vēlēšanas. Pasākuma mērķis ir vairot bērnos izpratni par vēlēšanām un to nozīmīgumu.
Viens no šīs idejas autoriem, Dienvidlatgales Nevalstisko organizāciju atbalsta centra koordinators Oskars Zuģickis pastāstīja “Vietējai Latgales Avīzei”, ka bērni varēs balsot astoņos iecirkņos no plkst. 10.00 līdz 14.00 par pieciem sarakstiem. Vēlēšanās piedalās Eža Pūpēža (1. saraksts), Laimes Lāča (2. saraksts), Čeiza Drošsirža (3. saraksts), Zaķa Binga (4. saraksts) un Truša Bultas (5. saraksts) deputātu kandidāti. 
Ezis Pūpēdis par savu moto ir izvēlējies “Kas mans, tas... ..lasīt vairāk


30. maijā Rīgā norisinājās pasākums, kurā godināja konkursa “Latvijas labākais tirgotājs 2023” uzvarētājus. Latvijas Tirgotāju asociācija un Latvijas pašvaldību savienība šādu pasākumu rīko jau gandrīz 30 gadus.
Šogad tika saņemti vairāk nekā 600 dažādu vietu un objektu pieteikumi no visiem Latvijas novadiem. Uz finālu tika izvirzīti 37 kandidāti. Šīs vietas rūpīgi izvērtēja ekspertu komisija, kuri anonīmi apmeklēja visus objektus kā klienti, lai spētu sniegt patiesāko vērtējumu.
Konkursa uzvarētāju vidū ir arī “La Tenuta Italiana” itāļu restorāns, kas atrodas “Silene Resort & SPA” Augšdaugavas novadā. Atpūtas komplekss sastāv no četrzvaigžņu viesnīcas... ..lasīt vairāk


30. maijā notika Balvu novada ārkārtas sēde, kurā tika skatīti divi jautājumi. Sēdē piedalījās deviņi deputāti – Sergejs Maksimovs, Iveta Arelkeviča, Ruta Cibule, Marija Duļbinska, Anita Kokoreviča, Aija Mežale, Svetlana Pavlovska, Egons Salmanis un Jānis Vancāns.
Kā jau esam ziņojuši, Balvu novada domei, plānojot jaunā gada budžetu, radās 4,8 miljonu iztrūkums, tāpēc nācās pieņemt lēmumus, kas ļautu optimizēt novada izmaksas gada griezumā. Viens no lēmumiem, kas ļauj pašvaldībai ietaupīt naudas līdzekļus (gandrīz 800 tūkstošus eiro), ir pāreja uz četru dienu darba nedēļu no 3. jūnija līdz 31. decembrim, kas samazina darbinieku atalgojumu par 20 %, bet ne darba apjomu. Šī iemesla dēļ vairāki darbinieki, tostarp iestāžu vadītāji, nespēja pieņemt lēmumu par to, vai piekrist šādiem... ..lasīt vairāk


Sākot ar jūniju, visās Ludzas novada pagastu bibliotēkās ir pieejami vairāki pašvaldības pakalpojumi. Šī iniciatīva nodrošina lauku iedzīvotājiem ērtāku piekļuvi pašvaldības pakalpojumiem.
Jaunajā kārtībā iedzīvotāji bibliotēkās varēs uzzināt par pašvaldības pakalpojumu saņemšanu, iesniegt iesniegumus pagastu apvienībai, saņemt izziņas, līgumus un rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem un nekustamā īpašuma nodokli, kā arī veikt maksājumus par pašvaldības sniegtajiem komunālajiem pakalpojumiem. Tāpat būs iespējams deklarēt dzīvesvietu Ludzas novadā.
Iedzīvotāju maksājumi un iesniegumi Ludzas novada pagastu bibliotēkās tiks pieņemti otrdienās un ceturtdienās no plkst. 9.00 līdz 14.00.
“Jaunā kārtība pagastu bibliotēkās ieviesta ar 2024. gada jūniju. Bibliotēkas darbosies... ..lasīt vairāk


5. jūnijā Maltā, Skolas ielā 24 svinīgi atklātas jaunās–pārbūvētās telpas, kurās darbosies ģimenes ārstes. Pasākumā klātbija Rēzeknes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Monvīds Švarcs, Maltas apvienības pārvaldes vietnieks Gatis Pučka, ģimenes ārstes, Maltas pagasta iestāžu vadītāji un iedzīvotāji.
Ēkā Skolas ielā 24 līdz 1994. gadam bija sadzīves pakalpojumu kombināts, pēc tam un līdz 2019. gada pavasarim te atradās Maltas pagasta pārvalde. Līdz šim dakteri savus pacientus pieņēma attālāk no centra – Andrupenes ielā 28 (kopš 2019. gada – Klāras Kondrovas iela 2). Pēc nepieciešamās dokumentācijas sakārtošanas koppraksei paredzētajās telpās strādās ģimenes ārstes... ..lasīt vairāk


Augšdaugavas novada dome lēmusi sniegt materiālo atbalstu pacientu iemaksas apmaksai nestrādājošiem pensionāriem un personām ar invaliditāti. Šis lēmums paredz, ka pašvaldība segs līdz pat četru dienu uzturēšanās izmaksas Daugavpils reģionālajā slimnīcā.
Pašvaldība informē, ka šī mērķa īstenošanai būs nepieciešami aptuveni 25 tūkstoši eiro.
Noteikumi paredz, ka šim atbalstam var pieteikties šādas iedzīvotāju grupas:
•    nestrādājoši pensionāri, kuriem ir noteikta Latvijas Republikas vecuma pensija un kuriem nav veselības apdrošināšanas polises;
•    nestrādājošas personas ar invaliditāti, kurām ir noteikta Latvijas Republikas invaliditātes pensija un kurām nav veselības apdrošināšanas polises. 
Personai jābūt deklarētai Augšdaugavas novada administratīvajā... ..lasīt vairāk


Ventspils kultūras projektu konkursa otrajā kārtā atbalstīti deviņi projekti par kopējo summu 6396 eiro, informē Ventspils kultūras centra sabiedrisko attiecību speciāliste Elizabete Lorēna Strazdiņa.
Konkursā iesniegti 12 dažādu kultūras žanru pārstāvoši projekti.
Projektu konkursa finansējums ļaus arī šogad notikt "Kurzemes prozas lasījumiem", kas apvieno rakstītājus no Ventspils, Liepājas, Kuldīgas, Tukuma un citām Latvijas pilsētām. Bērniem būs iespēja piedalīties literārā kinematogrāfiskā pasākumā, kurā varēs iedziļināties tāmnieku dialekta īpatnībās un kurzemnieku tradicionālajos lauku darbos.
Šī gada projektu konkursa abās kārtās kopā atbalstīti 22 projekti par kopējo summu 19 426 eiro.
 

... ..lasīt vairāk

Dabasgāzes sadales sistēmas operators – akciju sabiedrība "Gaso" – šogad līdz decembrim veiks dabasgāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus Liepājā, Grobiņā, Brocēnos un Saldū, norāda uzņēmuma sabiedrisko attiecību speciāliste Jana Rubinčika.
Siltie gada mēneši ir laiks, kad "Gaso" veic gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus Latvijas gazificētajos reģionos. Tas nepieciešams, lai padarītu gāzapgādes sistēmu drošāku.
No jūnija līdz decembrim "Gaso" Liepājas iecirknis veiks gāzesvadu ievadmezglu pārbūvi Liepājā, Grobiņā un Saldū, lai modernizētu gāzapgādes ievadmezglu, kā arī paaugstinātu gazificējamā objekta drošību.
Ievadu pārbūves laikā īslaicīgi – uz vienu darbadienu – tiks pārtraukta dabasgāzes piegāde lietotājiem. Par to informēs piecas dienas pirms darbu... ..lasīt vairāk


Taupības nolūkā no jūnija Talsu novada Centrālās pārvaldes struktūrā samazināts amata vietu skaits un līdz četrām dienām nedēļā samazināts darba laiks, proporcionāli samazinot arī atalgojumu, informē Talsu novada domē.
Jaunā struktūra paredz vairāku departamentu izveidi, apvienojot dažādas jomas un integrējot speciālistus jaunajā struktūrā.
Administrācijā ietilpst pašvaldības izpilddirektors, divi viņa vietnieki, kvalitātes un risku vadītājs, kā arī iekšējais auditors.
Centrālajā pārvaldē noteikts nepilns darba laiks, strādājot četras darba dienas no pirmdienas līdz ceturtdienai. Piecas darba dienas nedēļā, piemērojot maiņu darbu, būs noteiktas pašvaldības Apmeklētāju pieņemšanas centrā, Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju un Tūrisma nodaļas darbiniekiem, kā arī... ..lasīt vairāk


Aleksandrs Kuzmins uzsācis kampaņu, lai portālā manabalss.lv varētu parakstīties par Kurzemes vēsturiskās zemes karogu, informē iniciatīvas pārstāvis. Rosinājums tikšot iesniegts Latvijas Nacionālajam kultūras centram.
“Aicinu sākt diskusiju un turpmāko procesu, lai ieviestu Kurzemes karogu saskaņā ar "Latviešu vēsturisko zemju likumu" un atbalstīt Kurzemes vēsturiskās zemes karoga izveides sākšanas procesu. Kurzeme ir viena no divām Latvijas vēsturiskajām zemēm, kurai nav sava karoga. Saskaņā ar "Latviešu vēsturisko zemju likumu" šī iniciatīva tiks nodota izskatīšanai Latvijas Nacionālajam kultūras centram un paredzami tālāk ‒ atbildīgajai Latviešu vēsturisko zemju attīstības padomei,” rosina Aleksandrs Kuzmins.
Viņš arī liek priekšā karoga iespējamos variantus, kuri... ..lasīt vairāk


Liepājā šonedēļ notika Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes 44. kājnieku bataljona komandiera maiņas ceremonija. Līdzšinējo komandieri pulkvežleitnantu Viktoru Karecki amatā mainīs pulkvežleitnants Rinats Ažēns, pavēstīja Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes štāba pārstāve Guna Pričina.
V. Kareckis savus amata pienākumus veica no 2021. gada jūnija. Dienesta pienākumus viņš turpinās pildīt starptautiskajā operācijā Kosovā.
R. Ažēns dienesta gaitas uzsācis Nacionālo bruņoto spēku 1. Zemessardzes novada Zemessardzes 44. bataljonā 2000. gadā, pirms tam dienējis Valsts robežsardzē. No 2004. gada dienestu turpinājis 1. Zemessardzes novada Operatīvās daļas Mācību nodaļā un no 2007. gada stājies Operatīvās daļas Mācību nodaļas priekšnieka amatā. 
Militāro izglītību ir ieguvis Latvijas... ..lasīt vairāk


Liepājā pēc rekonstrukcijas transportlīdzekļu vadītājiem šonedēļ atvērta satiksme visā Rīgas ielas garumā, tāpat atjaunota arī iepriekš slēgto krustojumu šķērsošana.
"Esam priecīgi paziņot, ka pēc astoņu mēnešu pacietīgas gaidīšanas pie mums atkal var atbraukt ar savu auto pēc iespējas tuvāk, no jebkuras sev ērtas ielas, jo Rīgas un 1905. gada ielas krustojums ir atvērts," feisbukā priecājas kafejnīcas "Cepelīni" kolektīvs.
Uzņēmuma “Liepājas tramvajs” pārstāvis Andrejs Rjabcevs pavēstīja, ka līdz ar satiksmes atjaunošanu savās īstajās vietās atgriezušās arī tramvaja pieturvietas, kuras uz remonta laiku dažviet, piemēram, pie Draudzīgā aicinājuma vidusskolas, bija nedaudz novirzītas, lai nodrošinātu drošu pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu.
SIA “Baltijas būve” kopš... ..lasīt vairāk


Lai veiksmīgi īstenotu projektu "Liepāja – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027. gadā" ("Liepāja 2027") Liepājas un Dienvidkurzemes novada pašvaldību vadītāji aicina nodrošināt starptautiskos lidojumus no Liepājas lidostas, vēsta projekta "Liepāja 2027" pārstāve Zita Lazdāne.
Šonedēļ Kultūras ministrijā notikušajā "Liepājas 2027" pārraudzības padomes sēdē gan Liepājas mērs Gunārs Ansiņš, gan Dienvidkurzemes novada domes priekšsēdētājs Aivars Priedols uzsvēra, ka ir nepieciešami starptautiskie savienojumi ar Liepājas lidostu, lai veicinātu starptautisko sadarbību un nodrošinātu tūristu plūsmu.
Liepājas mērs akcentēja, ka "Liepāja 2027" nav tikai lokāls vai reģionāls projekts, bet nacionāla līmeņa iespēja stiprināt kultūras sektoru, valsts tēlu un ietekmi uz ekonomiku, attīstīt... ..lasīt vairāk


Uzņēmuma "Kuldīgas komunālie pakalpojumi" (KKP) komanda vasaras sezonā rūpējas, lai pilsēta būtu sakopta un zaļa, informē Kuldīgas novada pašvaldībā.
Šogad, ņemot vērā laikapstākļus, Zaļumsaimniecības daļas darbinieki pavasara ziedus pret vasaras nomainījušas agrāk, nekā ierasts. Kopumā jau iestādīts 3400 puķu, taču apstādījumu sakopšanas darbi turpinās.
Puķu kastēm izvēlēti augi, kas zied dzeltenā, oranžā, baltā un violetā krāsā, saskaņā ar Kuldīgas novada pašvaldības izstrādāto Apstādījumu koncepciju.
Sūru un Piltenes ielas rotācijas aplī iestādīti augi un ziedi – jaungvinejas, kosmejas, graudzāles, rudbekijas, celozijas, skaevolas, brūnactiņas, verbenas, cinnijas u.c. Piltenes ielas rotācijas aplī izveidota arī automātiskā laistīšanas sistēma, kas augus nepārtraukti... ..lasīt vairāk


Ventspilī sestdien, 8. jūnijā, piestās vācu kruīza kompānijas "Phoenix Reisen" kuģis "Deutschland" ar aptuveni 600 pasažieriem, vēsta Ventspils brīvostas pārvaldē.
Plānots, ka pulksten 8 kuģis tauvosies "Stena Line Ports Ventspils" teritorijā pie 15. piestātnes, tādējādi jau agrāk varēs vērot kuģa ienākšanu ostas promenādē. Jau pulksten 14 kuģis ostu atstās. Kuģa ierašanos un došanos prom būs iespējams vērot no Ostas ielas promenādes vai Dienvidu mola.
"Deutschland" pēdējoreiz Ventspilī ieradās 2022. gadā, taču arī pirms tam Ventspils ostā ienākuši citi kruīza kuģi.

... ..lasīt vairāk

Darbu sāk Ventspils novada pašvaldības policija, informē Ventspils novada domes priekšsēdētājs Aivars Mucenieks.
Kaut arī juridiski Ventspils novada pašvaldības policija tika nodibināta 1. janvārī, pēc tam notika amata konkurss par policijas priekšnieka izvēli. 3. jūnijā sāka strādāt policijas priekšnieks Broņislavs Ostrovskis – līdzšinējais Bauskas novada pašvaldības policijas priekšnieks ar lielu pieredzi.
Maija beigās pašvaldība saņēma divus policijas auto "Dacia Duster". Tie ir sertificēti un aprīkoti atbilstoši visām prasībām. Domes priekšsēdētājs stāsta, ka būs trīs policijas inspektori: "Domāju, ka pašvaldības policijas darbinieku devums būs diezgan ievērojams – viņi pārbaudīs, kā tiek ievēroti pašvaldības saistošie noteikumi, uzraudzīs, kas notiek piekrastes pagastos... ..lasīt vairāk


Lai zāliens neizdegtu, paildzinātos tā dzīvotspēja, kā arī veicinātu bioloģisko daudzveidību, turpmāk Cēsīs zāliens vietām tiks pļauts retāk vai līdz noteiktam augstumam to nepļaus. Galvenokārt tas būs vietās, kur atbilstoši sezonai zied dažāda veida dabiski pavairojušās ziedaugu sugas. Tas pilsētvidē veicinās dabas daudzveidību, ekoloģisko vērtību un krāšņos dažādas Cēsu pilsētas teritorijas ar pļavas ziediem. Šī iniciatīva palīdzēs arī uzturēt augsnes mitrumu, jo bieža pļaušana iznīcina augu sakņu sistēmu, padarot augsni sausāku un neaizsargātāku pret eroziju. Retākai zālāju pļaušanai ir arī ekonomiski un vides aizsardzības faktori – retāka pļaušana samazina kaitīgo izmešu daudzumu dabā.

 

... ..lasīt vairāk

Carnikavas pagastā līdz 15. augustam sezonāli liegts uzturēties Ummja ezerā. Liegums noteikts, lai saudzētu reto, trauslo un īpaši aizsargājamo ūdensaugu – Dortmaņa lobēliju, vienu no Ādažu novada simboliem. Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina šajā laikā Ummja ezera krastus izmantot tikai pastaigām, bet atpūtai uz ūdens un peldēšanai izvēlēties citas ūdenstilpes tuvākajā apkārtnē, piemēram, Dzirnezeru, Pulksteņezeru, Kadagas un Lilastes ezeru, Lielo un Mazo Baltezeru, Gaujas krastus vai Rīgas līča pludmali.
Ainaviskais Ummis ir unikāls lobēliju-ezereņu ezers ne tikai visas Latvijas, bet arī Baltijas mērogā. Tas ir viens no nedaudzajiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens jeb oligotrofajiem ezeriem, kurā sastopama vienīgā lobēliju dzimtas suga Latvijā. Dortmaņa lobēlija... ..lasīt vairāk


www.ziemellatvija.lv vēsta, ka VSIA Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca jau sesto reizi viesojās Eiropas Slimnīcu un veselības aprūpes federācijas organizētās profesionālās pieredzes apmaiņas programmas HOPE dalībnieki. 
Šogad Latvijas veselības nozari izzināja un ar savā darbību iepazīstināja ciemiņi no trim Eiropas valstīm – Lielbritānijas, Dānijas un Spānijas. Lielbritānijas delegāts izskaidroja sistēmisko pieeju veselības nozares cilvēkresursu pārvaldībā, Dānijas viesis izklāstīja piegāžu un loģistikas centra vadību un digitalizācijas izmantošanu ikdienas procesu nodrošināšanā. Savukārt Spānijas viešņa skaidroja viņu valsts reģionālās veselības aprūpes pieeju – ģimenes ārstu koppraksi un sadarbības veidošanu ar citiem speciālistiem, lai nodrošinātu veselības aprūpi attālo... ..lasīt vairāk


Uz pirmajiem Dziedāšanas svētkiem, kas notika 1864. gadā Dikļu mācītājmuižas parkā, ieradās sešu vīru koru dziedātāji no Dikļiem, Rūjienas, Mazsalacas, Salacgrīvas, Limbažiem un Straupes. Mācītāja Jura Neikena aicināti, apmēram 120 koristi un tikpat daudz draudzes pagastu skolu bērni visu dienu pavadīja kopīgā dziedāšanā. Šo notikumu uzskata par sākumu Dziesmu svētku tradīcijai Latvijā. 
Atzīmējot pirmo Dziedāšanas svētku 160. gadadienu, Neikenkalna dabas koncertzālē Dikļos 15. jūnija vakarā skanēs koncerts, kurā piedalīsies 127 sieviešu, vīru un jauktie kori no visas Latvijas. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – Mārtiņš Klišāns, režisors – Juris Jonelis. Koncertu kuplinās tautas mūzikas kopa Sēļu muižas muzikanti un kapela Rotas muzikanti. Norisināsies arī tautas lietišķās... ..lasīt vairāk


Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) pie Jelgavas pils sākusi veidot parkveida pļavu. Šobrīd teritorija, kas stiepjas pils parkā gar Lielo ielu, varētu šķist kā parasts nepļauts zālājs, taču tas tā nav. Pie Jelgavas pils plānots veidot daudzveidīgu zelmeni ar parkveida pļavām raksturīgām augu sugām, skaidro universitāte. Plānots, ka tuvākajos gados Jelgavas parka saimnieciski koptā parka daļa mīsies ar bioloģiski daudzveidīgu pļavu.

Intensīva pļaušana nenotiks 
LBTU Lauksaimniecības un pārtikas tehnoloģijas fakultātes (LPTF) asociētā profesore Dzidra Kreišmane vairākus gadus lolojusi ideju par parkveida pļavas izveidi. Idejas... ..lasīt vairāk


Dobeles 1. vidusskola kļūs par pamatskolu, un jaunajā mācību gadā audzēkņi 10. klasē netiks uzņemti.  Dobeles novada domes deputāti pieņēmuši lēmumu par Dobeles 1. vidusskolas pakāpes un nosaukuma maiņu. Līdz ar šo lēmumu novada skolu tīkla reformas plāns būs sakārtots atbilstoši valsts prasībām. Pašvaldība norāda, ka apzinās plašo rezonansi, ko ir izraisījis lēmums par Dobeles 1. vidusskolas pakāpes un nosaukuma maiņu, tādēļ tiek organizētas sapulces ar iedzīvotājiem. 

“Jau vairāku gadu garumā Dobeles 1. vidusskolā 10.–12. klašu grupā ir ievērojams audzēkņu skaita samazinājums. 10.–12. klasēs šobrīd mācās 48 skolēni. Aptaujājot 9. klašu skolēnus, sākotnēji tikai seši izteica vēlmi turpināt mācības 10. klasē, bet pēc atkārtotas aptaujas šādu vēlmi nav izteicis neviens. Aptauja... ..lasīt vairāk


Jelgavas novada dome pieņēmusi lēmumu par finansējuma piešķiršanu Ukrainas un Latvijas bērnu un jauniešu nometņu organizēšanai.
“Jau trešo gadu aicinām gan pašvaldības dibinātas iestādes, gan biedrības un nodibinājumus, gan nevalstiskās organizācijas un citas juridiskas personas izmantot iespēju organizēt nometni ukraiņu bērniem, saņemot valsts līdzfinansējumu,” norāda Jelgavas novada Izglītības pārvaldes galvenā speciāliste profesionālās ievirzes un interešu izglītības jomā Ineta Freimane.
Atbalsta apmērs ir 50 eiro par vienu dienas nometnes dalībnieku vai 70 eiro par diennakts nometnes dalībnieku. Nometnes var tikt organizētas skolēnu vasaras un rudens brīvlaikā līdz 2024. gada 1. novembrim.
 

... ..lasīt vairāk

AS “Gaso” Jelgavas iecirknis jūnijā izbūvē jaunu aptuveni 400 metru garu gāzesvada posmu 3. līnijā, vienlaikus papildus tiks izbūvēti arī pieci jauni gāzesvada atzari uz koplietošanas ceļiem, informē pašvaldība. Būvdarbu zonā slēgta satiksme autotransportam. Remontdarbu laikā 3. līnijas iedzīvotājiem tiks nodrošināta piekļuve dzīvesvietām. Paredzēts, ka darbi tiks pabeigti līdz 7. jūlijam. 
Siltie gada mēneši ir laiks, kad AS “Gaso” veic dažādus gāzes apgādes sistēmas rekonstrukcijas darbus, lai padarītu gāzes apgādes sistēmu drošāku, ļaujot to ekspluatēt arī turpmāk.

 

... ..lasīt vairāk

9. jūnijā notiks 19. Jelgavas velobrauciens “Daba mūsos”, informē pašvaldība. Tā dalībnieki dosies aptuveni astoņus kilometru garā braucienā, kam starts tiks dots Uzvaras parkā pulksten 11. Dalībnieku reģistrācija sāksies pulksten 10.30.
Velobrauciens “Daba mūsos” būs veltīts Pasaules vides dienai, kas tiek atzīmēta 5. jūnijā, lai veicinātu izpratni un rīcību vides aizsardzībā. 
Velobrauciena maršruts sāksies un noslēgsies Uzvaras parkā. Reģistrējoties katrs dalībnieks saņems kārtas numuru un īpašu atzīmju lapiņu kontrolpunktiem. Gan brauciena laikā, gan pēc tā plānotas dažādas aktivitātes, viktorīnas un balvu izloze. Velobraucienu organizē Jelgavas pašvaldības iestāde... ..lasīt vairāk


28. un 29. maijā Cēsu un Valmieras pusē viesojās Vidzemes plānošanas reģiona īstenotā projekta Ce4Re: Aprites ekonomikas risinājumi restorānu sektorā partneri no Somijas (Satakuntas lietišķo zinātņu universitāte un Pihejervi (Pyhäjärvi) institūts) un Zviedrijas (Organiskās pārtikas centrs). Projekta mērķis ir izstrādāt vienotus risinājumus pārtikas iegādes, gatavošanas un pasniegšanas posmos, lai pārdomātu resursu patēriņu un samazinātu atkritumus.

Pirmās trīs tikšanās norisinājās Somijā un Zviedrijā, kur, kā jau Ziemeļvalstīs, liela uzmanība ilgstoši veltīta ilgtspējas jautājumiem, tostarp arī restorānu sektorā. Šajā – kārtējā tikšanās – projekta Ce4Re partneri ne tikai varēja izvērtēt līdzšinējo darbu, bet arī gūt dziļāku... ..lasīt vairāk


Lai nodrošinātu stādu uzglabāšanu ziemas periodā un labiekārtotu kopējo kokaudzētavas Zābaki infrastruktūru, AS Latvijas Finieris uzsākusi vērienīgu attīstības projektu. Ciešā sadarbībā ar Latvijas zinātniekiem tajā paredzēts izmantot unikālus koka būvniecības risinājumus. Piektdien, 24. maijā, topošās ēkas pamatos Siguldas novadā iemūrēts vēstījums nākamajām paaudzēm.        

Latvijas Finiera valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems pasākumā atzīmēja, ka jaunās stādu uzglabāšanas tehnoloģijas dos iespēju attīstīties mežsaimniecībai – samazinās gatavās produkcijas zudumus un nodrošinās klientiem stādu saņemšanu viņiem vēlamajā laikā pavasarī. Savukārt unikālais koka ēku komplekss dos iespēju dažādu zinātnisko institūciju pārstāvjiem... ..lasīt vairāk