Mežvidu pagastā peonijas atklāja vasaras ziedu parādi

Vasaras sākumā Kārsavas pilsētas bibliotēka aicināja savus uzticīgos lasītājus uz nelielu ceļojumu. Ceļamērķis bija Mežvidu pagasta Otrie Liuzinieki, kur dzīvo Naglu ģimene. Stāsta Antonija Šarkovska, Kārsavas pilsētas bibliotēkas bibliotekāre: “Inta Nagla ir mūsu bijusī kolēģe, ar vispusīgu talantu apveltīts un ļoti atsaucīgs cilvēks, turklāt Inta aizraujas ar peoniju audzēšanu un arī raksta dzeju.
12. jūnijā, kad tur ciemojāmies, agrās šķirnes jau bija pārziedējušas, šogad daba steidzas kā nekad. Daudzi krūmi šovasar vispār nezied, jo maija salnas stindzinošā elpa aizmetušos pumpuriņus pārvērta par melnām pogām. Taču Inta ir neatlaidīga, un tā tas peoniju trakums arī sākās. Kad mūsu pulciņš izbirst no autobusa, Inta vedina nevis uz dārzu, bet uz grāvmalu ceļa otrā pusē. Starp pļavas zāli un vanagzirņiem tur zaļo kupls peoniju krūms. Pirms daudziem gadiem, kad Inta ar ģimeni te sāka saimniekot, atveduši vecmāmiņas peoniju un iedēstījuši labākajā vietā dārza zemē. Taču peonija spītējusies un nemaz neziedējusi. Inta pārstādījusi seklāk. Nekā! Tā peonija ierakta grāvmlā, jo izmest bijis žēl. Kad saimnieki jau bija paspējuši aizmirst niķīgo puķi, tā uzziedējusi kā rozā kupena.
Tā Intai dzimusi mīlestība pret pieticīgajām skaistulēm. Aizrāvusies ar mūsdienu šķirnēm, tām raksturīgi ne tikai stingrāki kāti, bet arī ziedu krāsu, formu un ziedlapu izkārtojuma daudzveidība. 
Pēc pastaigas peoniju dārzā atpūtāmies lapenītē un baudījām saimnieces sarūpēto tēju un kafiju, nogaršojām smiltsērkšķu, kazeņu, plūškoka ogu un pat peoniju ziedlapiņu ievārījumu. Mūsu lasītājas parādīja savas zināšanas par peoniju audzēšanas vēsturi Latvijā un pasaulē, un jāatzīst, ka neviens jautājums nepalika bez atbildes – zināšanas ir teicamas! Un visjaukākais laikam bija minējums uz vaicājumu par lielāko publisko peoniju dārzu Latvijā: “Tas ir te, pie Intas!” Jā, ļoti daudziem cilvēkiem, sevišķi senioriem, dažādu iemeslu dēļ nebūs iespējas apmeklēt Kalsnavu, Babīti, Rundāli un citas krāšņas un iespaidīgas vietas, tādēļ brīnišķīgi, ka vietējie aktīvie, čaklie saimnieki ļauj baudīt savu pūliņu rezultātu arī citiem.
Bet Inta tik turpināja mūs pārsteigt ar saviem dzejojumiem, ar jauko grāmatiņu bērniem, kuru veidoja priekā par pirmās mazmeitiņas Freijas piedzimšanu. Turklāt viņa apglezno arī zīdu.
Nu jau Līgo dienas lietus šaltis nokapājušas peoniju krāšņos cekulus Intas Naglas dārzā, taču daudzās dobēs jau cits pēc cita veras pirmo graciozo dienliliju ziedi – un atkal ir, ko baudīt, par ko jūsmot.
Sakām paldies “Mežgaļu” saimniekiem par viesmīlību, mūsu grāmatu mīļotājām par atsaucību un Ludzas novada vadībai par ceļa izdevumu apmaksu. Novēlam visiem skaistu vasaru, spēku, veselību dažādās fiziskās un garīgās nodarbēs un gandarījumu par sava darba augļiem. Protams, atelpas mirkļos palasiet labu grāmatu!” aicina A. Šarkovska.