Austrumu pierobežā notiek meža dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu

Šonedēļ Pārtikas un veterinārais dienests ir uzsācis meža dzīvnieku vakcināciju pret trakumsērgu. Vakcīnas ēsmas – brūnganus sērkociņu kastītes lieluma zivju miltu, tauku un parafīna maisījuma kubiņus, kuros iestrādāta vakcīna “Lysvulpen”, kas satur novājinātu trakumsērgas vīrusa celmu, izvieto valsts austrumu pierobežā, izmantojot mazās aviācijas lidmašīnas.

Vakcīna nav paredzēta suņiem un kaķiem, tomēr, to apēdot, dzīvnieka veselība nebūs apdraudēta. Vakcīna nav bīstama arī cilvēkam un apkārtējai videi, tomēr, ja cilvēks nonācis tiešā saskarsmē ar vakcīnu, kas ēsmas iekšpusē ir šķidra – tā nonākusi acīs vai brūcē, jāvēršas pie ārsta.

Trakumsērga ir bīstama, neārstējama dzīvnieku un cilvēku dzīvību apdraudoša infekcijas slimība. Trakumsērgas rezervuārs dabā ir savvaļas dzīvnieki, galvenokārt – lapsas un jenotsuņi. Mājdzīvnieki, visbiežāk nevakcinēti suņi un kaķi, ar trakumsērgu inficējas pēc kontaktēšanās ar slimiem savvaļas dzīvniekiem. Vienīgais efektīvais trakumsērgas profilakses pasākums ir laicīga dzīvnieku vakcinācija pret trakumsērgu.

Ņemot vērā trakumsērgas izplatību kaimiņvalstīs, Pārtikas un veterinārais dienests aicina mājas (istabas) dzīvniekus regulāri vakcinēt pret trakumsērgu, kā arī ziņot veterinārārstam vai dienestam par katru trakumsērgas aizdomu gadījumu.

Pateicoties sistemātiskai savvaļas dzīvnieku vakcinācijai, kas kopš 2005. gada regulāri notiek pavasarī un rudenī, trakumsērga Latvijā ir izskausta – pēdējais trakumsērgas gadījums meža dzīvniekiem konstatēts 2010. gadā, bet mājas (istabas) dzīvniekiem – 2012. gadā. Pasaules Dzīvnieku veselības organizācija (OIE) 2015. gadā Latviju oficiāli atzinusi par valsti, kas ir brīva no trakumsērgas.