06_Kā izdzīvot, pilnībā apmaksājot apkures rēķinus?

- Ja grib pilnībā apmaksāt apkures rēķinus, tad izdzīvot nav iespējams. Parasti rēķinu apmaksu dalu uz visiem gada mēnešiem. Ziemā, kad rēķini ir lielāki, maksāju tikai daļu, pārējo atstāju vasarai. Līdz ar to par apkuri iznāk maksāt visu gadu. Protams, tas nav labākais variants, taču ar savu minimālo algu citādi nespēju. Ja maksātu pilnā apmērā ik mēnesi, tad naudas maizei, nemaz nerunājot par citām pirmās nepieciešamības precēm, nepietiktu.
- Ja grib pilnībā apmaksāt apkures rēķinus, tad izdzīvot nav iespējams. Parasti rēķinu apmaksu dalu uz visiem gada mēnešiem. Ziemā, kad rēķini ir lielāki, maksāju tikai daļu, pārējo atstāju vasarai. Līdz ar to par apkuri iznāk maksāt visu gadu. Protams, tas nav labākais variants, taču ar savu minimālo algu citādi nespēju. Ja maksātu pilnā apmērā ik mēnesi, tad naudas maizei, nemaz nerunājot par citām pirmās nepieciešamības precēm, nepietiktu.

Ināra
,
no Krāslavas

- Samaksāt par apkuri un citiem rēķiniem palīdz bērni un mazbērni. Ar vīru dzīvojam divistabu dzīvoklī, taču algas abiem nav tik lielas, lai pietiktu visu rēķinu apmaksai. Nezinu, kā kuļas tie, kuriem nav šādu palīdzīgu roku.

Vanda,
,
pārdevēja no Daugavpils

- Mēs dzīvojam 2 istabu dzīvoklī, apkures rēķins par iepriekšējo mēnesi bija 52 ls, izdzīvot jau var, tikai jāēd lētie cīsiņi un auzu putra. Bet skumīgi par cilvēkiem, kuriem jāizdzīvo ar minimālo algu. Mums, paldies Dievam, pietiek ar ko izdzīvot, nevaru sūdzēties.
Protams, ka summa ir liela, ja paskatās, cik ir maksāts pirms tam. Cerams, ka valsts attapsies un samazinās PVN apkurei.

Elīna,
,
pārdevēja no Līvānu novada

- Mums ir trīsistabu dzīvoklis, audzinām 2 bērnus. Biju spiesta atgriezties darbā, tiklīdz jaunākajam bērniņam apritēja gads, jo citādāk ar 100 latu pabalstu nebūtu spējīgi apmaksāt rēķinus. Labi, ka abiem ar vīru ir darbs, tāpēc visus rēķinus samaksājam laikus. Es domāju, ka par izdzīvošanu jājautā pensionāriem, viņiem ir smagāk. Mēs to tā neizjūtam. Naudas limits iemāca plānot, ekonomēt, atteikties no mazāk svarīgā.

Anželika
,
no Rēzeknes

- Rēķinus maksāju. Pamainīju dzīvokli uz mazāku. Atsakos no visa, kas bija, dzīvojot kopā ar dēlu. Pasūtu vienu avīzi, nevis divas, kā agrāk, retāk eju uz veikalu, cenšos iepirkties, izmantojot atlaides, drēbes pērku lietoto apģērbu veikalos. Var dzīvot, ja neesi īpaši izvēlīgs. Es nesūdzos, jo zinu, ka citiem ir vēl smagāk.

Māra,
,
pensionāre no Rēzeknes

- Grūti izdzīvot, jo apkures cenas ir nesamērīgi augstas, salīdzinot ar tām summām, ko saņemam pensijā, turklāt nereti tās ir neadekvātas saņemtajam pakalpojumam, jo vienā otrā dzīvoklī temperatūra ir tikai 17 grādi – vai ir godīgi pieprasīt pusotru latu par to, ka jāsalst? Bet mēs maksājam, jo mūsu paaudzes cilvēki tā ir audzināti, ka „parāds nav brālis”, lai arī pensija ir, piemēram, tikai 152 lati, no kuriem lielākā daļa – 95 lati tiek „Preiļu saimniekam”, vēl pārējie maksājumi par telefonu, elektrību, gāzi u.c. un atliek vien lūgt Dieviņu, lai dod vismaz veselību, jo slimot vienkārši nevar atļauties.

Leontīne,
,
pensionāre no Preiļiem

- Apkures rēķinu apmaksai aiziet lielākā daļa manas pensijas un kur vēl zāļu tiesa. Lai kaut kā savilktu visus galus kopā, jau vasaras mēnešos cenšos iegādāties rezervei pārtikas preces ar garāku derīguma termiņu. Piemēram, miltus, eļļu, makaronus un citas. Kamēr vēl spēju, kaut cik izaudzēju dārziņā, bet iegūto ražu cenšos pārstrādāt dažādos salātos, kompotos un iekonservēt, lai mazāk būtu jāiet uz veikalu. Tāpat arī cenšos citur nekur lieki naudiņu nešķērdēt. - Apkures rēķinu apmaksai aiziet lielākā daļa manas pensijas un kur vēl zāļu tiesa. Lai kaut kā savilktu visus galus kopā, jau vasaras mēnešos cenšos iegādāties rezervei pārtikas preces ar garāku derīguma termiņu. Piemēram, miltus, eļļu, makaronus un citas. Kamēr vēl spēju, kaut cik izaudzēju dārziņā, bet iegūto ražu cenšos pārstrādāt dažādos salātos, kompotos un iekonservēt, lai mazāk būtu jāiet uz veikalu. Tāpat arī cenšos citur nekur lieki naudiņu nešķērdēt.

Anastasija,
,
pensionāre no Ludzas novada

- Tā kā dzīvoju dzīvoklī, arī es maksāju par apkuri, arī es saņemu mazu algu (laikam jāpriecājas, ka vispār saņemu). Arī man ir daudz nepiepildītu, cilvēka cienīgu vēlmju – daudzmaz saremontēt dzīvokli, iegādāt kādu jaunu mēbeli, nopirkt kādu jaunu apģērba gabalu ne humpalās un nedēļu pēc algas neskaitīt makā pēdējos santīmus. Un lai nestāsta pasakas, ka dzīvot laukos ir vienkāršāk. Arī tās zemītes apstrādāšanai nauda ir vajadzīga – degviela dārga, zemes nodoklis jāsamaksā – grozi kā gribi, bet uz priekšu netiec.

Stanislavs,
,
bezdarbnieks no Kārsavas novada

- Varbūt piemājas saimniecības īpašniekiem, kas sarūpējuši malku vasarā, apkures rēķini nav tik būtiski, bet, skolojot bērnus un uzturot saimniecību, to vajadzību ir ne mazāk, kā pilsētas iedzīvotājiem. Vienmēr kaut kam nepietiek, un paša vajadzības paliek pēdējā vietā.

Janīna,
,
mājsaimniece no Kārsavas novada

– Apkures sezona vienmēr ir grūts periods. Ja alga ir neliela un tā pati aiziet rēķinu apmaksai, ja ir skolas vecuma bērni, kuriem ir vajadzīgs materiālais atbalsts, tad reizēm skats uz dzīvi nemaz tik rožains nešķiet. Vienīgais, par ko priecājos šādos brīžos, ir tas, ka, pērkot pārtiku, ietaupās nauda, jo vasarā, laukos cītīgi kopā ar bērniem strādājot, esam sarūpējuši sev nepieciešamos dārzeņus, augļus, lai ziemā būtu vismaz daļa pārtikas, kas ir pašu audzēta un par kuru nevajag tērēt naudu.

Sintija,
,
pārdevēja no Balvu novada