Izglītība, Kultūra

2017-09-15 37 ((207)942)

Aizvadītas Dzejas dienas Raiņa Jasmuižā

15. septembrī Raiņa muzejā “Jasmuiža” notika Dzejas dienas pasākums un bērnu dzejas gadagrāmatas “Garā pupa 2017” atvēršana, informē Raiņa un Aspazijas muzeja vadītājas vietniece Solvita Brūvere.
Pasākumā piedalījās “Garās pupas” autori: dzejniece Inese Zandere, dzejniece un atdzejotāja Indra Brūvere-Daruliene, etnomūziķe Kristīne Kārkle-Kalniņa, mākslinieks un animācijas filmu režisors Edmunds Jansons, kā arī īpašie viesi – Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits”.
Pasākumā bija skatāma Edmunda Jansona ilustrāciju izstāde, kā arī notika dzejas un valodas darbnīca, kuru vadīja Inese Zandere un Indra Brūvere-Daruliene, animācijas filmu un ilustrāciju darbnīca, kuru vadīja Edmunds Jansons, savukārt Kristīnes Kārkles-Kalniņas vadītajā dziesmu un rotaļu darbnīcā visi klātesošie varēja izdejoties jautros deju ritmos.
Pasākumā bija ieradušies daudzu Latgales skolu audzēkņi, kuriem bija iespēja, pašiem aktīvi piedaloties, iepazīt dzeju, valodu, dziesmu, rotaļu un ilustrāciju.

Dzejas dienu pasākumu atbalstīja Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Bērnu dzejas gadagrāmatas “Garā pupa 2017” atvēršanas pasākuma viesi Publicitātes foto

Līvānu folkloras kopa “Ceiruleits” Publicitātes foto

Dzejas dienu pasākumu pasākumu Jasmuižā apmeklēja daudzu Latgales skolu audzēkņi Publicitātes foto

Lasi visu rakstu avīzes 2017-09-15 37 ((207)942) numurā.
„Dzeja ir saule, kas visu dzīvu dara…” - dzejas dienas Kaunatā

Šāds moto ir šogad Dzejas dienām Kaunatas vidusskolā. Tradicionāli skolēni ne tikai iepazīstas ar dižgaru daiļradi, bet arī paši izmēģina savu roku dzejas mākslā. Arī šogad 5.-12.klašu skolēni savu skatījumu par rudeni, par dzīvi un mūžīgajām vērtībām, par skolu centās ietērpt vārsmās. Tad tās tika dažādi noformētas, lai ne tikai rotātu skolas gaiteņu sienas, bet arī ļautu pārējiem iepazīties ar, iespējams, jauniem talantiem. Dzejoļos gan izskan prieks par skolas gaitām, gan mazliet nostalģiskas atmiņas par vasaras brīvlaiku, gan arī par siltumu, ko spēj sniegt otrs cilvēks, par dzīves vērtību, par dzimtenes skaistumu, kas tikai kārtējo reizi apliecina, cik mēs esam dažādi. 2.-4.klases skolēni rakstīja dzejoļus par tēmu „Manas mājas”, kas tika prezentēti sākumskolas grupas pasākumā.

Visu mēnesi skolēniem un arī citiem interesentiem ir iespēja apmeklēt Novadpētniecības darbnīcu - muzeju skolotāju Staņislavas Inkinas un skolas bibliotekāres Allas Silovas vadībā un iepazīt Kaunatas dzejnieku daiļradi, kas aizsākas jau 20.gs.20.gados ar Meikula Apeļa (1901-1942) daiļradi. To turpina Andreja Vējāna, Konstantīna Medņa, Juliāna Butāna, Pētera Meikstuma, Viļa Dzērvinīka, Guntara Skudras devums latviešu dzejas pasaulē gan literārajā, gan latgaliešu valodā. Skolas foajē ir izvietota „Rudo kumeļu pauguru” īpašnieces un dzejnieces Jeļenas Stašules dzejoļi, kas ir veltīti Latgales rikšotājam. Daudzus viņas dzejoļus – „Latgales traģēdija”, „Pasta kučiera darbs”, „Arāji” u.c. - ir ilustrējis moldovu mākslinieks, zirgaudzētājs Konstantīns Kelešs no Lungas.

Ceturtdien, 14.septembrī, Kaunatā un Kaunatas vidusskolā viesojās dzejniece Līvija Liepdruviete, ar ko tikās 5.-8.klašu skolēni Kaunatas TN,  un dzejnieks, mūziķis grupā „Bez PVN” Guntis Rasims, ar ko tikās vidusskolēni skolas telpās. Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties dzeju autoru izpildījumā, ieklausīties viņu atziņās, bet arī uzdot jautājumus par dzejas ceļu īpatnībām, grūtībām un gandarījumu, ko sniedz apziņa, ka tavi vārdi spēj kādu saviļņot, liek aizdomāties, sasilda vai pamudina. Tāpat bija iespēja arī klausīties Jeļenas Stašules dzejoļus viņas meitas Kristīnes Stašules izpildījumā. Arī Kristīnes dzīve ir cieši savijusies ar ģimenes saimniecību „Rudie kumeļu pauguri”, tāpēc viņas izpildījumā apdzejotie zirgi ieguva konkrētas aprises, jo Kristīne papildināja dzejoļus ar stāstījumu par saviem lolojumiem.